• čeština
  • deutsch
  • english

Ochrana ventilů a ventilových sedel

VentilyDíky vyššímu oktanovému číslu vznikají při spalování LPG v prostoru válce vyšší teploty. Palivo navíc neobsahuje aditiva ani maziva, čímž dochází k většímu namáhání ventilů a ventilových sedel. Některé typy motorů (vzhledem k použitému materiálu a konstrukci) nejsou pro takové zatížení stavěny a může časem dojít až k "zaklepání" ventilů.

To má za následek problémy v podobě špatných studených startů, vysoké spotřeby, sníženého výkonu, ztráty komprese ve válcích a ve finále nákladné opravy hlavy válců. Odpůrci plynového pohonu s oblibou používají problémy s ventily jako argument, proč přestavbu neprovádět. Přitom se tomu dá poměrně snadno čelit, a to dvěma na sobě nezávislými způsoby ochrany.

Přívstřik benzínu je funkce, kterou už dnes umožňuje většina moderních systémů. V praxi funguje tak, že se v řídící jednotce LPG nastaví určitý práh otáček a procento přívstřiku. V momentě překročení této hranice sníží elektronika množství dávkovaného plynu a namísto toho doplní benzín tak, aby byla zachováno správné složení směsi.

Tím se korigují vyšší teploty ve výkonu a sníží se zatížení ventilových sedel. Nastavení přívstřiku je součástí seřízení a nevyžaduje tak žádné náklady na pořízení. Spotřeba benzínu se pak odvíjí od stylu jízdy.

Externí přimazávání je technologie, která má za úkol doplnit chybějící mazivo a chránit tak ventily před přehříváním. Jedná se o speciální aditivum, které pomocí účinných látek vytváří na povrchu sedla ochranný film. Zařízení v podstatě supluje přítomnost přísad, které obsahoval v minulosti používaný olovnatý benzín.

Instalace podtlakové soupravy vychází cenově od 2.000,- Kč a liší se podle výbavy. Po montáži je potřeba zhruba každých 4-5 tis. ujetých km doplňovat kapalinu do nádobky. Používáme technologie předních světových výrobců - Flash Lube (Austrálie) a JLM (Nizozemsko).

Nově nabízíme také elektronické tlakové přimazávání, které dávkuje ochrannou kapalinu rovnoměrně ve všech jízních režimech a je mimo jiné vhodné také pro motory s turbem. Zároveň je sada v provozu pouze při jízdě na LPG. Instalujeme technologii německého výrobce Electronic Valve Protector, cena kompletace je přibližně 7.000,- Kč.

ikona - Facebook  Google+ikona - YouTube

Kopírování obsahu bez souhlasu autora je zakázáno.